Grøn Koncert 2009 – Datoer, spillesteder og program

Grøn Koncert: Datoer og spillesteder

 

16. juli 2009 Esbjerg
17. juli 2009 Herning
18. juli 2009 Århus
19. juli 2009 Aalborg
23. juli 2009 Kolding
24. juli 2009 Odense
25. juli 2009 Næstved
26. juli 2009 København

Grøn Koncert: Program og tider

 

13:20 Sys Bjerre
14:05 Mc’s Fight Night Tag Team Battle semifinaler
14:45 Åbning af Grøn Scene
15:00 Tim Christensen
15:50 L.O.C.
16.50 Kashmir
17:50 Mc’s Fight Night Tag Team Battle finale
18:25 Infernal
19:20 Volbeat
20:20 TV-2

Til de historisk interesserede fandt jeg denne liste over samtlige tidligere afholdte grønne koncerter på groenkoncert.dk:

Grøn Koncert 1983
Kunstnere: Sneakers og Frede Fup
Antal frivillige: 40
Spilledage og -steder: 8.7. Løkken (Løkken Stadion), 9.7. Århus (Botanisk Have), 10.7.Svendborg (Engen) 11.7. Marienlyst (v/Christiansminde P-plads) 12.7. Gilleleje 13.7. Nykøbing S (v/Lupinvej Havnepladsen Idrætspladsen)

Grøn Koncert 1984
Kunstnere: Nanna, Sneakers og Frede Fup
Antal frivillige: 44
Spilledage og -steder: 13.7. Løkken (Løkken Stadion),14.7. Silkeborg (Lunden),15.7. Århus (Viby Stadion), 19.7. Esbjerg (Cirkuspladsen), 20.7. Odense (Engen, Fruens Bøge), 21.7. Køge (Dyrskuepladsen), 22.7. Hornbæk (Idrætsanlægget)

Grøn Koncert 1985
Kunstnere: Frede Fup, Michael Falch og Marquis de Sade
Konferencier: Peter Larsen
Antal frivillige: 120
11.7 Blokhus, 12.7. Esbjerg (Gl. Vardevej), 13.7. Odense (Dyrskuepladsen), 14.7. Århus (Viby Stadion), 18.7. Herning (Ungskuepladsen), 19.7. Kolding (Byparken), 20.7. Næstved (Rådmandshaven), 21.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1986
Kunstnere: Sanne Salomonsen, Thomas Helmig og TV-2
Konferencier: Frede Norbrink
Antal frivillige: 160
Spilledage og -steder: 10.7. Odense (Dyrskuepladsen), 11.7. Holstebro (Folkeparken), 12.7. Blokhus (Hune), 13.7. Århus (Viby Stadion), 17.7. Vejle (Rødkilde Gymnasium), 18.7. Næstved (Rådmandshaven), 19.7. Hillerød (Selskov stadion), 20.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1987
Kunstnere: Anne Linnet, Thomas Helmig og One Two
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 150
Spilledage og -steder: 9.7. Blokhus (Hune), 10.7. Silkeborg (Cirkuspladsen), 11. 7. Århus (Vestereng), 12.7. Odense (Dyrskuepladsen), 16.7. Vejle (Nørremarken), 17.7. Holbæk (Friarealet), 18.7. Næstved (Rådmandshaven), 19.7. København (Valbyparken)
Thomas Helmigs mave gør knuder, og i Vejle ender han på sygehus i stedet for til koncert. Alle pigehjerter i Vejle er knust.

Grøn Koncert 1988
Kunstnere: Gnags, Sanne Salomonsen og Lis Sørensen
Konferencier: Anne Marie Helger og Peter Larsen
Antal frivillige: 260
Spilledage og -steder: 8.7. Herning (Ungskuepladsen), 9.7. Odense (Dyrskuepladsen), 10.7. Århus (Kirstinemindes Flyveplads ), 14.7. Blokhus (Fårup Sommerland), 15.7. Vejle (Vinding), 16.7. Næstved (Rådmandshaven), 17.7. København (Valbyparken)

1989
Kunstnere: Hanne Boel, Anne Linnet og Sanne Salomonsen, Dodo & The Dodo’s
Konferencier: Hans Otto Bisgaard
Antal frivillige: 250
Spilledage og -steder: 6.7. Blokhus (Fårup Sommerland), 7.7. Herning (Ungskuepladsen), 8.7. Odense (Højstrup Kaserne), 9.7. Århus (Kirstinemindes Flyveplads), 13.7. Vejle (Vinding), 14.7. Næstved (Ydernæs), 15.7. Malmø (Riberborg Strandpark), 16.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1990
Kunstnere: Gnags, Thomas Helmig og One Two
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 320
Spilledage og -steder: 13.7. Blokhus (Fårup Sommerland), 14.7. Odense (Højstrup Øvelsesterræn), 15.7. Århus (Vestereng ), 19. 7. Herning (Herning Hallerne), 20.7. Vejle (Vinding), 21.7. Næstved (Ydernæs), 22.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1991
Kunstnere: Anne Linnet, Ray Dee Ohh, Mats Ronander og Sko/Torp
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 325
Spilledage og -steder: 12.7. Herning (Ungskuepladsen), 13.7. Odense (Dyrskuepladsen), 14.7. Århus (Vestereng), 18.7. Blokhus (Hune), 19.7. Vejle (Vinding), 20.7. Næstved (Ydernæs), 21.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1992
Kunstnere: Gnags, Sanne Salomonsen, Lars H.U.G. og Michael Learns To Rock
Konferencier: Hans Otto Bisgaard
Antal frivillig: 400
Spilledage og -steder: 10.7. Herning (Ungskuepladsen), 11.7. Odense (Dyrskuepladsen),12.7. Århus (Vestereng), 16.7. Blokhus (Hune), 17.7. Vejle (DTC), 18.7. Næstved (Ydernæs), 19.7. København (KB’s boldbaner – da man ikke kunne være i Valbyparken det år)

Grøn Koncert 1993
Kunstnere: Henning Stærk, Lisa Nilsson, Hanne Boel og The Sandmen
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 450
Spilledage og -steder: 9.7. Herning, 10.7. Odense (Dyrskuepladsen), 11.7. Århus (Vestereng), 15.7. Blokhus (Hune), 16.7. Vejle (DTC), 17.7. Næstved (Ydernæs), 18.7. København (KB’s boldbaner)

1994
Kunstnere: Sanne Salomonsen, Sort Sol, Gnags og Zapp Zapp
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 450
Spilledage og -steder: 15.7. Herning (Ungskuepladsen), 16.7. Odense (Dyrskuepladsen), 17.7. Århus (Vestereng), 21.7. Blokhus (Hune), 22.7. Vejle (DTC), 23.7. Næstved (Ydernæs), 24.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1995
Kunstnere: Lis Sørensen, Thomas Helmig, Lenningrad Cowboys og D:A:D
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 458
Spilledage og -steder: 7.7. Herning (P-pladsen v/Messecenter), 8.7. Odense (Dyrskuepladsen), 9.7. Århus (Vestereng), 13.7. Blokhus (Hune), 14.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 15.7. Næstved (Ydernæs), 16.7. København (Valbyparken)
Slappendales stripper på muskelsvindsmanér.

1996
Kunstnere: Savage Rose, Angelique Kidjo, Gnags og Sort Sol
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 500
Spilledage og -steder: 5.7. Herning (Messecenter), 6.7. Odense (Dyrskuepladsen), 7.7. Århus (Vestereng), 11.7. Blokhus (Hune), 12.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 13.7. Næstved (Ydernæs), 14.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1997
Kunstnere: Østkyst Hustlers, Poul Krebs, Thomas Helmig og TV-2
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 550
Spilledage og -steder: 11.7. Esbjerg (Areal v/Storebæltsvej), 12.7. Odense (Dyrskuepladsen), 13.7. Århus (Vestereng), 17.7. Blokhus (Hune), 18.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 19.7. Næstved (Ydernæs), 20.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1998
Kunstnere: Eric Gadd, Aqua, Sneakers og D:A:D
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 600
Spilledage og -steder: 10.7. Esbjerg (Areal v/Storebæltsvej), 11.7. Odense (Dyrskuepladsen), 12.7. Århus (Vestereng), 16.7. Hjallerup (Markedspladsen), 17.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 18.7. Næstved (Ydernæs), 19.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 1999
Kunstnere: Cartoons, All Saints, Thomas Helmig og TV-2
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 540
Spilledage og -steder: 9. 7. Esbjerg (Storebæltsvej), 10.7. Odense (Dyrskuepladsen), 11.7. Århus (Vestereng), 15.7. Blokhus (Hune), 16.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 17.7. Næstved (Holsted Nord), 18.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2000
Kunstnere: A*Teens, Det Brune Punktum, Sanne Salomonsen og D:A:D / Special
Guests: Creamy og Funkstar De Luxe
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 600
Spilledage og -steder: 7.7. Esbjerg (Skibhøj), 8.7. Odense (Dyrskuepladsen), 9.7. Århus (Vestereng), 13.7. Blokhus (Markedspladsen), 14.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 15.7. Næstved (Holsted Nord), 16.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2001
Kunstnere: Aqua, Den Gale Pose, Outlandish, Karen, TV-2 og Poul Krebs
Konferencier: Jacob Haugaard
Antal frivillige: 600
Spilledage og -steder: 13.7. Esbjerg (Skibhøj), 14.7. Odense (Dyrskuepladsen), 15.7. Århus (Vestereng), 19.7. Blokhus (Markedspladsen), 20.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 21.7. Næstved (Holsted Nord), 22.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2002
Kunstnere Grøn Scene: DJ Encore, Safri Duo, Tim Christensen, Big Fat Snake og Simple Minds / Konferencier: Jacob Haugaard
Kunstnere Grøn Spot(udvikles i samarbejde med ROSA): Junior Senior, Swan Lee og Super Heroes / Konferencier: Banjos Likørstue
Antal frivillige: 700
Spilledage og -steder: 12.7. Esbjerg (Skibhøj), 13.7. Odense (Dyrskuepladsen), 14.7. Århus (Vestereng), 18.7. Blokhus (Markedspladsen), 19.7. Vejle (Hornstrup Kirkeby), 20.7. Næstved (Holsted Nord), 21.7. København (Valbyparken)

Koncertern blev aflyst i Vejle på grund af regn.

Grøn Koncert 2003
Grøn Scene: Junior Senior, Lars HUG, Suede og TV-2 / Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Malk de Koijn, Mew og Carpark North / Konferencier: Banjos Likørstue
Antal frivillige: 700
Spilledage og -steder: 11.7. Esbjerg (Skibhøj), 12.7. Odense (Dyrskuepladsen), 13.7. Århus (Vestereng), 17.7. Blokhus (Markedspladsen), 18.7. Børkop (Trekanten), 19.7. Næstved (Holsted Nord), 20.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2004
Grøn Scene: Nik & Jay, Big Fat Snake, Thomas Helmig og D:A:D / Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Tina Dickow, Tue West og Jokeren / Konferencier: Banjos Likørstue
Antal frivillige: 680
Spilledage og -steder: 9.7. Esbjerg (Skibhøj), 10.7. Odense (Dyrskuepladsen), 11.7. Århus (Vestereng), 15.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 16.7. Børkop (Trekanten), 17.7. Næstved (Holsted Nord), 18.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2005
Grøn Scene: Safri Duo, Tim Christensen, Sanne og TV-2 / Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Peter Sommer, Kira & the kindred spirits, Johnny Deluxe og Niarn / Konferencier: Banjos Likørstue
Antal frivillige: 650
Spilledage og -steder: 15.7. Esbjerg (Skibhøj), 16.7. Odense (Dyrskuepladsen), 17.7. Århus (Vestereng), 21.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 22.7. Børkop (Trekanten), 23.7. Næstved (Holsted Nord), 24.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2006
Grøn Scene: Poul Krebs, Nik & Jay, Nephew og Thomas Helmig / Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Magtens Korridorer, Tina Dickow, Anden m. Band og L.O.C. / Konferencier: Simon Jul
Antal frivillige: 630
Spilledage og -steder: 14.7. Kolding (Mosevej), 15.7. Århus (Vestereng), 16.7 Esbjerg (Skibhøj), 20.7 Aalborg (Hvorup Kirkevej), 21.7. Odense (Dyrskuepladsen), 22.7. Næstved (Holsted Nord), 23.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2007
Grøn Scene: L.O.C., Beth Hart, Nephew og TV-2 / Konferencier: Jacob Haugaard
Grøn Spot: Alphabeat, Ufo Yepha og Veto / Konferencier: Simon Jul
MC`s Fight Night Tag Team Battle
Antal frivillige: 650
Spilledage og -steder: 19.7. Esbjerg (Skibhøj), 20.7. Herning (Messecenter Herning), 21.7. Århus (Vestereng), 22.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 26.7. Kolding (Mosevej), 27.7. Odense (Dyrskuepladsen), 28.7. Næstved (Holsted Nord), 29.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2008
Grøn Scene: Magtens Korridorer, Nik & Jay, Aqua, D-A-D/ Konferencier: Jacob Haugaard
P3 Spot Scenen: Suspekt , Burhan G, Spleen United (The Floor Is Made of Lava spillede ekstraordinært i Valby istedet for Spleen United, da forsangeren blev far den dag)/ Konferencier: Kanonkongen og Henrik Povlsen
MC`s Fight Night Tag Team Battle
Antal frivillige: 650
Spilledage og -steder: 17.7. Esbjerg (Skibhøj), 18.7. Herning (Messecenter Herning), 19.7. Århus (Vestereng), 20.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 24.7. Kolding (Mosevej), 25.7. Odense (Dyrskuepladsen), 26.7. Næstved (Holsted Nord), 27.7. København (Valbyparken)

Grøn Koncert 2009
Grøn Scene: Tim Christensen, Kashmir, Infernal, TV-2 / Konferencier: Jacob Haugaard
P3 Scenen: Sys Bjerre, L.O.C., Volbeat / / Konferencier: Kanonkongen og Henrik Povlsen
MC`s Fight Night Tag Team Battle
Antal frivillige: 650
Spilledage og -steder: 16.7. Esbjerg (Skibhøj), 17.7. Herning (Messecenter Herning), 18.7. Århus (Vestereng), 19.7. Aalborg (Hvorup Kirkevej), 23.7. Kolding (Mosevej), 24.7. Odense (Dyrskuepladsen), 25.7. Næstved (Holsted Nord), 26.7. København (Valbyparken)